Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Bývanie v Maďarsku

Pridané: 4.5.2020

V realitnom svete dnes zažívame stavebný boom nielen v Bratislave, ale aj okolitých mestečkách a dedinách. Túto situáciu pripisujeme nízkym úrokovým sadzbám poskytovanými Slovenskými bankami. To spôsobuje enormný dopyt po nehnuteľnostiach.

Spomínaný stav sa rozšíril aj do neďalekej Maďarskej obce Rajka, vzdialenej od centra Bratislavy iba 17km, čo je priaznivé najmä pre Slovákov. Vedia sa takto vyhnúť dopravným zápcham v špičke. Keďže ide o oblasť mimo územia Slovenska, je tento smer najmenej zaťažený dopravou.

Môžme povedať, že v obci Rajka žije už takmer 70% Slovákov a percentá sa stále zvyšujú. Obľúbenosť slovenského obyvateľstva pre túto oblasť dáva príležitosť na enormne rýchly rast nových štvrtí,  nielen rodinných domov, ale aj nových bytoviek.

Čo je pre nás väčším lákadlom bývania v neďalekej cudzej krajine ako je rýchly prístup do práce bez zápchy? No predsa cena nehnuteľnosti!

Nakoľko hypotekárny boom spôsobuje niekoľko percentný rast cien slovenských nehnuteľností, na Maďarské domy ani byty sa to nevzťahuje.
Aj napriek vysokému záujmu o Rajku sú Slováci nútení tieto nehnuteľnosti kupovať za hotové peniaze, takpovediac "keš".  Slovenské banky totiž neposkytujú hypotéky na zahraničné nehnuteľnosti. To však nebráni vynaliezavosti Slováka. Riešením ako dostať od banky peniaze na to, aby sme mohol kúpiť lacné bývanie neďaleko Bratislavy je, že si zoženie nehnuteľnosť na Slovensku, na ktorú môže napísať záložné právo pre banku. Tým pádom banka má svoju nehnuteľnosť založenú, a klient máte svoje peniaze na kúpu podstatne lacnejšej nehnuteľnosti v neďalekom Maďarsku.

Túto príležitosť využívajú nielen mladí ľudia začínajúci samostatný život, ale aj iní klienti. Títo predávajú svoje staršie byty, aby mohli kupovať nové rodinné domy, častokrát za cenu nižšiu ako sa v tejto chvíli predávajú ich staré slovenské byty.

Ak ste do teraz váhali, dnešný stav realitného trhu vám ponúka zaujímavú príležitosť.

Prajem vám zdravý úsudok pri rozhodovaní a samozrejme príjemné bývanie.

Marek Gregor