Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Čo sa udialo na realitnom trhu v roku 2019

Pridané: 4.5.2020

Stavebné sporenie opäť menej atraktívne

Nebolo to prvýkrát, čo sa podmienky stavebného sporenia zhoršili. S príchodom roka 2019 však produkt stratil atraktivitu v očiach mnohých žiadateľov. Okrem zníženia štátnej prémie z 5 % na 2,5 % z ročného vkladu bol stanovený aj príjmový strop pre jej získanie. Po novom sa vyplatí iba sporiteľom, ktorých mesačný príjem nepresahuje 1,3-násobok priemernej mzdy.  

Najvyššia dostupnosť bývania v histórii

Pretrvávajúci rast cien síce na prvý pohľad vyvoláva dojem, že bývanie je menej dostupné, no vďaka rastúcim príjmom a ďalšiemu poklesu úrokov hypoték je to naopak. Kupujúci, ktorých príjem dosahoval v úvodnej polovici roka aspoň úroveň priemernej mzdy, si mohli s pomocou hypotéky dovoliť byt s najväčšou výmerou v histórii samostatného Slovenska. To však neplatilo v celoštátnom meradle. Napríklad dostupnosť bývania v Bratislave bola jedna z najnižších.

Štát zaviedol dotácie na pasívne domy

Aj v roku 2019 sa poskytovalo niekoľko druhov príspevkov pre majiteľov rodinných domov. Novinkou sa stalo zavedenie dotácie na domy s nulovou spotrebou energie. Štátny príspevok vo výške 8000 € sa začal poskytovať v rámci v marci schválenej novely zákona o energetickej hospodárnosti budov.  

Sprísnenie podmienok na hypotrhu

Sprísňovanie podmienok na trhu s úvermi, ktoré prebiehalo postupne v jednotlivých etapách, vyvrcholilo v polovici roka. Od júla mohli banky poskytovať už len 20 % hypoték s pomerom LTV nad 80 % a len 5 % hypoték pre žiadateľov, ktorých zadlženosť dosahovala viac ako 8-násobok celkových ročných príjmov.

Návrat mladomanželských pôžičiek

1. júl nepatril iba zmenám na trhu s úvermi. S príchodom 2. časti roka vstúpili do platnosti aj mladomanželské pôžičky. Tie sa vrátili na scénu po 30 rokoch, no kvôli istým obmedzeniam pre žiadateľov o ne vôbec nebol záujem. Ešte pred koncom roka 2019 tak poslanci pristúpili k úprave podmienok, po ktorej má byť pôžička od 1. januára o čosi dostupnejšia.

Nivy Tower sa stala najvyššou budovou

Rebríček najvyšších budov Slovenska sa mal pôvodne prepísať v roku 2019, čo sa napokon aj podarilo. 125-metrovú Nivy Tower síce ešte čakajú záverečné práce, no veža je už v podstate hotová. Pred niekoľkými týždňami boli predstavení aj prví nájomcovia, ktorým má byť nová najvyššia budova Slovenska už čoskoro sprístupnená.

Staršie byty v BA zdraželi o vyše 14 %

Dopyt po bývaní v hlavnom meste dosahoval vysoké hodnoty po celý rok. To ťahalo nahor aj ceny bytov vrátane tých starších. Ich priemerná cena sa tak mohla priblížiť už k hranici 1800 € za m². V 3. štvrťroku dokonca zaznamenala viac ako 14 % medziročný nárast, ktorý patril k najvyšším za niekoľko kvartálov v rade.

Rok 2019 sa niesol v znamení rastu cien nehnuteľnosti prímarne v mestách. Na prekvapenie za posledné dva kvartály roku 2019 najviac stúplí ceny v Žilinskom kraji, nasledoval Bratislavsky a Nitriansky. Na druhej strane Banskobystrický, Trnavský a Trenčiansky kraj zaznamenali pokles oproti predošlému štvrťroku. Maximá, priemerné ceny za m2 z roku 2008, už prekonali Bratislavský, Trnavský, Nitriansky, Trenčiansky a Žilinský kraj. Košický a Prešovský kraj svoje maxima zatiaľ neprekonali, ale ich ceny každým kvartálom stúpaju.