Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Čo ste možno netušili o Veľkej noci

Pridané: 4.5.2020

Veľká noc je najväčší kresťanský sviatok. Avšak historicky oveľa skôr pohania slávili nástup  jari rôznymi zvykmi a tradíciami, z ktorých mnohé sa zachovali až do dnešných čias.

Kresťanská Veľká noc je pohyblivý sviatok a prelína sa s jarnou rovnodennosťou, oslavou príchodu jari, a tak celý svet bez rozdielu národnosti či vierovyznania oslavuje zrod života, začiatok niečoho nového, čistoty, zdravia, životnej sily, hojnej úrody...  Všetky tieto túžby predstavujú rôzne symboly, ako napríklad vajíčka, zajace, voda, veľkonočný koláč a podobne.

Svoju váhu mala aj mágia – dievčatá verili, že ak nájdu na jar mravenisko, zoberú ho a nasypú okolo domu, po celý rok bude za nimi chodiť toľko mládencov, koľko bolo mravcov v mravenisku. A ak chceli ženy získať lásku muža, dali mu vypiť vodu, v ktorej sa umyli. 

A napadlo vám niekedy, čo majú Veľkonočné ostrovy spoločné s týmto sviatkom?

Na začiatku 18.storočia, v nedeľu 5. apríla 1722 sa holandský moreplavec Jacob Roggeveen plavil v južných vodách Tichého oceánu. Bolo to práve na veľkonočnú nedeľu, kedy sa doplavil k záhadným ostrovom, ktoré symbolicky podľa dňa objavenia nazval Paasch-Eyland, čo v preklade znamená Veľkonočné ostrovy. Názov pretrval celé desaťročia a prekladá sa do rôznych jazykov.

Nech sa v čase Veľkonočných sviatkov nachádzate kdekoľvek na svete, nech tento sviatok slávite akýmkoľvek spôsobom, prajeme vám, aby ste si ho užili v dobrej nálade.