Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých s pripravovanou novelou.

Pridané: 4.5.2020

Základné podmienky na získanie hypotéky pre mladých sa nezmenia, tzn. že žiadateľmi môžu byť fyzické osoby od 18 do 35 rokov, príjem nesmie presiahnuť 1,3-násobok priemernej mesačnej hrubej mzdy v národnom hospodárstve SR a výška úveru maximálne 50.000 eur.

Výraznou zmenou pripravovanej novely Zákona o dani z príjmov od 01.01.2018 bude: že daňovník splácajúci hypotekárny úver so štátnym príspevkom pre mladých si môže zahrnúť do daňových výdavkov len 50 % zo zaplatených úrokov, najviac však do výšky 400 eur za zdaňovacie obdobie. Čo pri 50.000 úvere je iba 0,8 % oproti súčasným 3 %.

Hlavným pozitívom navrhovanej novely je transparentnosť. Bez ohľadu na výber banky, bude nárok na štátny príspevok rovnaký.

V súčasnosti sú medzi bankami veľké rozdiely aj keď sú jasne dané podmienky. Výška bonifikácie úveru je 3% z aktuálnej úrokovej sadzby (1% prispieva banka, 2% prispieva štát).

Banky však využívajú rôzne spôsoby tohoto príspevku. Napríklad v jednej banke sa spláca istina rýchlejšie, v inej banke sa spláca pomalšie a v niektorých prípadoch je hypotéka so štátnym príspevkom dokonca nevýhodnejšia ako hypotéka bez štátneho príspevku, pri súčasných nízkych úrokových sadzbách.

ÁNO alebo NIE?

Ak bude táto novela prijatá s účinnosťou od 01.01.2018, tak zmluvy o hypotekárnych úveroch uzatvorené do konca tohto kalendárneho roka by sa mali riadiť podľa súčasne nastavených podmienok. 

Dobrá správe pre vás je, ak chcete riešiť hypotéku pre mladých ešte tento rok, stačia Vám dve veci: nájsť vysnívanú nehnuteľnosť a osloviť hypotekárneho špecialistu, ktorý dobre pozná jednotlivé banky a nastavenie splácania bonifikácie úveru.

Zdenka Vrábelová