Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Moderné bývanie v industriálnom štýle

Pridané: 4.5.2020

Medzi interiérovými smermi má svoje zaslúžené miesto aj industriálny štýl. Ten sa stal ozdobou mnohých nehnuteľností a svoje čaro už prináša aj v niekoľkých slovenských domácnostiach.

Moderné bývanie v industriálnom štýleNa miestach bývalých tovární a iných priemyselných objektov sa často ponúka priestor na výstavu nových bytov. Mnohí autori bytových projektov tieto priestory aj patrične zužitkujú a staré nevyužívané budovy premenia na moderné bytové domy. Nejde však o obyčajnú premenu, pretože podstatou tohto kroku je zachovať pôvodný nádych nehnuteľností a priniesť interiéru kreatívnu atmosféru industriálneho štýlu.

Začalo to vlnou výstavby v priemyselných objektoch

Začiatky industriálnych interiérov sa spájajú s veľkou vlnou rekonštrukcií nevyužívaných priemyselných objektov, v ktorých architekti našli vhodnú možnosť pre výstavbu bytov. To súviselo aj s potrebou hľadať nové možnosti ako využiť opustené budovy, ktorých začalo pri veľkom presune výstavby do centier miest rýchlo pribúdať. Tento štýl budovania bytov sa rozšíril najmä v USA, Británií, západnej Európe a Austrálií, kde bolo takýchto chátrajúcich budov viac ako dosť a kvôli vysokému dopytu po bývaní sa aj týmto spôsobom riešila otázka bývania.

Charakter štýlu tvorí originálny dizajn

Charakter štýlu tvorí originálny dizajnBývanie v industriálnom štýle sa stalo obľúbeným už dávnejšie a jeho charakter prináša celkom originálny pohľad na zariadenie interiéru. Spôsobené to je najmä hlavnou črtou, ktorou takto zariadené domácnosti oplývajú a tou je prítomnosť priemyselných prvkov v jednotlivých miestnostiach, ktoré v kombinácií s modernými doplnkami dokážu vytvoriť unikátny dizajn. Fascinujúce je, že pri návrhoch interiérov sa dizajnéri nesnažia priemyselné prvky zakryť, ale skôr vyzdvihnúť ich prínos v priestore.Hlavné prvky industriálnych interiérov :

  • hrubé tehlové alebo betónové steny
  • nekryté stropné trámy
  • vysoké stropy s veľkými oknami
  • rozsiahle priestory v izbách
  • nábytok v priemyselnom a dopravnom štýle
  • prevaha kovových a drevených materiálov
  • na stenách sú namiesto obrazov plagáty a fotografie
  • hojná účasť starožitných doplnkov a dekorácií

Popularita industriálneho štýlu vôbec neklesla a tento smer sa naďalej zaraďuje medzi žiadané. Vo väčšine prípadov ho vidíme práve v loftových bytoch, ktoré vznikli práve na mieste starých priemyselných priestorov, no jednotlivé industriálne prvky si nachádzajú cestu aj v klasických obytných budovách. Bývanie v tomto prevedení ponúka dostatok komfortu a priestoru, čo je takmer vždy ocenené aj vyššou trhovou hodnotou. Tú zapríčiňuje hlavne veľká výmera a dosť podstatným vplyvom je, že vysoký podiel loftových bytov sa nachádza v metropolách, takže ceny sú pochopiteľne vyššie.

Text : Róbert Bosák