Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Moje skúsenosti s realit(k)ou

Pridané: 4.5.2020

V dnešnej dobe, keď pomaly každý druhý človek rieši buď kúpu alebo predaj nehnuteľnosti, zostáva zmätený z toho, čo všetko to obnáša. Väčšina ide do toho, že to zvládne na vlastnú päsť. Akonáhle zistí, čo to v skutočnom svete obnáša, hľadá spôsoby ako si to zjednodušiť. Samozrejme, že sa obráti na realitnú kanceláriu. Poviem vám svoj príbeh.

Moja najlepšia kamarátka Katka žije vo Švajčiarsku. Katka mala v Bratislave byt po rodičoch. V byte býval stále jej otecko, ktorý bohužiaľ zomrel a Katka sa rozhodla, že pretrhne všetky putá so Slovenskom a byt predá. Požiadali ma, aby som to urobila v ich mene. Spísali sme všetky plnomocenstvá, aby sem nemuseli lietať. Spravila som si fotografie, vypratali sme byt, napísala som si inzerát a vyhodila som to na všetky možné aj nemožné portály. Netreba zabúdať, že aj za to sa platí. Nachystala som si zmluvy a vklad do katastra, proste mala som všetko pripravené pre budúceho kupcu. A naivne som čakala, že sa ozvú reálni záujemcovia.

Chyba, jediný, kto sa ozýval boli realitné kancelárie. Denne mi ich volalo asi 15. Keď som po 2 týždňoch pochopila, že táto cesta nie je tá správna, začala som uvažovať, či by naozaj nebolo múdrejšie zadať predaj realitke, nestresovať sa a nebyť každým dňom viac a viac sklamaná. Žiadny potencionálny kupec sa neozýval. Tak ďalšia realitná poradkyňa, ktorá mi zavolala a povedala, že jej klient hľadá byt v tej mojej lokalite, vyhrala jackpot a hybaj na obhliadku. Prvý dojem je dôležitý, no nebudem vás klamať, fakt nič moc, ale veď nevadí, ja dám šancu každému. Môže to byť klamlivé. Ale ten druhý, no to už bolo iné kafe. V skutočnosti sa ma neopýtala vôbec na nič a zaujímala ju len cena, za ktorú to chcem predať, aby mi oznámila svoju províziu. Žiadne také, že naše služby pre vás sú toto a toto. Nič. Takže túto som odmietla, len pre tú srandu, o pár dní neskôr som môj inzerát našla na ich portáli. Ďalšia so mnou nešla ani do bytu, lebo mi povedala, že ona tieto byty pozná, tak to netreba. A to v ako stave ten byt je, ju ani nezaujímalo. Ok, tým pádom by som chcela vedieť, ako by ho odprezentovala. Tretia bola tiež vtipná, tá bola aj v byte, opýtala sa základné informácie a pri zistení, že nie som majiteľ, odišla s vetou na perách: „to bude problém, to sa nepredá”. Bolo u mňa asi 17 realitných poradcov a naozaj iba dvaja, si vypočuli celý proces, čo nás mal čakať. Pre tú srandu, podľa mňa, každý jeden, ktorí mi volal ohľadom bytu, si ho stiahol do svojej ponuky a to bez môjho súhlasu a vedomia. Čo vážne nie je dobre, lebo sa objavoval niekoľkokrát za sebou a na moje počudovanie, vždy s inou cenou. Boli to hrozné týždne, viackrát mi posúvali obhliadky alebo poprípade vôbec neprišli. A keď už aj prišli, ani jeden z nich mi nevedel povedať reálnu cenu a len tipovali. 

Byt stál a začínal byť nepredajný. Pre mňa je to znak neodbornosti. Priviedli pár záujemcov, ale s ani jedným to nevyšlo. Nakoniec, maximálne zúfala, som si spomenula na jednu, pre mňa dokonalú maklérku, len mi chvíľu trvalo, kým som ju našla. Zavolala som jej, hneď sme sa dohodli kedy príde na obhliadku. Prišla dáma, ktorá pôsobila ako anjel v ľudskej podobe, oproti tým všetkým maklérom. Mala som chuť ju vybozkávať na mieste, lebo to bolo neporovnateľné.  Nachystané papiere, kde si zapísala všetky údaje, listy vlastníctva, hneď vedela, že tam je doživotné právo užívania. Nezaskočila som ju ani plnomocenstvom. Meter v taške, proste pripravená na všetko. Boli sme tam asi hodinu, spísala si aj ten najmenší detail čo som povedala. Prešli sme byt niekoľkokrát a uvažovali, kde a čo sa dá na tom byte prerobiť, dorobiť, odstrániť, čokoľvek, len aby byt mohla ponúknuť možnému klientovi.  Všetko mi dopodrobna vysvetlila, hneď na druhý deň volala, že máme prvého záujemcu. A áno, na obhliadky som už nemusela chodiť, všetko si zobrala na svoje plecia. Po každej jednej obhliadke mi podala kompletné informácie, čo sa záujemcom páčilo a aj nepáčilo. Pre mňa ďalšia veľmi dôležitá vec bola, nech som podpisovala zmluvu s realitkou alebo rezervačné a kúpnopredajné zmluvy, notársky vklad, vždy to bolo len na jednom mieste, v kancelárii realitky. No proste luxus. Prezentácia a znalosti, na výbornú s hviezdičkou.

Záver? Nie je maklér, ako maklér. Naozaj si dajte záležať na výbere človeka, ktorému zveríte svoju nehnuteľnosť. To nie sú rožky, to sa nepredá samé. Pre mňa, Butterfly reality, sú výnimočná a jedinečná realitná kancelária, s TOP maklérmi.

Ďakujem, Majka