Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 
  • 1

Základné informácie

Ulica: Kl. Gottwalda
Obec: Želovce
Okres: Veľký Krtíš
Kraj: Banskobystrický kraj
Druh: Ostatné
Typ: Predaj

Popis nehnuteľnosti

Butterlfy-reality ponúka NA PREDAJ barokový kaštieľ Želovce

Lokalita:
obec Želovce, okres Veľký Krtíš, Banskobystrický kraj

Poľnohospodárska obec Želovce sa nachádza na južnom Slovensku, v Ipeľskej kotline, v okrese Veľký Krtíš, 6 km od štátnej hranice s Maďarskom.
Okrem dvoch škôl, rímskokatolíckeho kostola a fary, dominantou obce je BAROKOVÝ KAŠTIEĽ rodiny Zichyovcov, postavený v roku 1772, so zastavanou plochou 860m2.

Objekt postavený na pozemku takmer 9.500 m2 je národno-kultúrnou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu a stojí na východnom okraji obce.

Obec Želovce má bohatú históriu, počas ktorej patrila k rôznym majetkom a zemepánom.
Počas vojny slúžila budova kaštieľa ako nemocnica pre nemecké vojsko. V roku 1945 bol Zichyovský veľkostatok s kaštieľom skonfiškovaný a o dva roky neskôr prešiel kaštieľ opravou. Od roku 1948 v ňom bola umiestnená poľnohospodárska škola.
V rokoch 1962 - 1965 prebehla generálna oprava budovy. Od roku 1976 bol v kaštieli internát POU s jedálňou. Neskôr sa tam zriadili aj učebne a telocvičňa.

V súčasnosti je väčšia časť budovy nevyužitá.
Na 160m2 sa momentálne v kaštieli nachádza len múzeum so šiestimi expozíciami - história, národopis, poľnohospodárstvo, pôvodné želovské remeslá, hry a hračky minulosti a dielne.

Dvojpodlažná budova kaštieľa je krytá manzardovou strechou.
Miestnosti na prízemí sú zaklenuté pruskými a kláštornými klenbami.

Pôvodná fasáda má okenný rytmus 5-3-5, pričom tri okná rizalitu (pozs. označenie pre stredovú alebo bočnú časť stavby) sú väčšie a stredné tvorí vstup na balkón.

Celá budova je podpivničená. Priestory sú suché a dostatočne vysoké.

V katastri obce sa nachádza viac prameňov uhličitej a minerálnej vody s obsahom sírnikov, železa, vápnika a horčíka. Je vhodná ako stolová voda i na liečebné kúpeľné účely ochorení pohybového ústrojenstva.

Kaštieľ je vhodný na zriadenie hospicu či sirotinca.

Cena v RK


V prípade záujmu o obhliadku kontaktujte
Butterfly-reality
Tina Redenkovičová
tina@butterfly-reality.sk
+421-903 269 929
www.butterfly-reality.sk

Vlastnosti nehnuteľnosti

Status:
aktívne
Vlastníctvo:
osobné
Stav:
pôvodný
Celková plocha:
860 m2

Maklér

Bc. TINA Redenkovičová, RSc.

majiteľka kancelarie
špecializujem sa na lokalitu BRATISLAVA a okolie

Radi Vám poradíme