Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

POZOR! Očakávané zmeny v poskytovaní hypoték

Pridané: 4.5.2020

Nariadenie, resp. sprísnenie podmienok od regulátora Národnej banky Slovenska (NBS) príde zrejme čoskoro.

Väčšina klientov sa pri výbere hypotekárneho úveru bude musieť rozhodovať nielen na základe nízkej úrokovej sadzby, ale aj podľa dĺžky fixácie. Nakoľko nie vždy AKTUÁLNE najnižšia je aj tá NAJLEPŠIA z dlhodobého hľadiska.

Napriek doterajším prijatým opatreniam stále pretrvávajú silné tlaky na nadmerný rast zadĺženosti. Všetky tieto aspekty majú za následok zavedenie dodatočných pravidiel, ktoré by tento rast znížili a jedným z nich je aj novinka nazvaná ukazovateľ celkového dlhu k ročnému príjmu, čo zjednodušene znamená, že banka bude pri schvaľovaní nového  úveru  klienta vychádzať z osemnásobku jeho ročného príjmu po odpočítaní všetkých jeho aktuálnych výdavkov (napr. splátka hypotéky, splátka kreditnej karty, splátka leasingu a podobne).

Príklad:

Klient zarába 1000€ mesačne, jeho ročný príjem je 12x1000 = 12.000€, tento príjem vynásobíme 8 a dostaneme ukazovateľ celkového dlhu k ročnému príjmu, t.z. výška jeho úveru môže byť max. 96.000€, ak ešte nemá žiadne splátky. Ak u neho existujú splátky, napríklad kreditnej karty alebo leasingu, tieto sa od 96.000€ odčítajú a to je konečné číslo, ktoré klient môže žiadať.

Ak zvažujete kúpu svojej prvej nehnuteľnosti, alebo Vás motivujú miznúce istoty štátneho dôchodku, aby ste sa na dôchodok finančne zabezpečili investíciou do ďalšej nehnuteľnosti okrem svojho hlavného bývania, neváhajte a riešte to čo najskôr.

Radi vám poradíme, ako využiť aktuálne ponúkané benefity bánk v nadchádzajúcich jarných kampaniach vo Váš prospech.

Ing. Zdenka Vrábelová