Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Príjmový strop v hypotéke pre mladých sa znižuje

Pridané: 4.5.2020

Pravidelné úpravy v hypotéke pre mladých spojené so zmenou príjmového stropu prichádzajú každé tri mesiace. Keďže zajtrajším dňom sa začína tretí štvrťrok, do platnosti vstupuje nová hranica pre schválenie tohto úveru.

Je to práve 1.júl, od ktorého budú mladí ľudia získavať dotovanú hypotéku podľa nových podmienok. Podľa zaužívaného pravidla výpočtu príjmovej hranice, ktorú nesmú žiadatelia prekročiť pri záujme o získanie tohto produktu, sa jej výška mení v závislosti od hodnoty priemernej mzdy v národnom hospodárstve kvartálne. A presne to je dôvodom, kvôli ktorému prináša hlavné kritérium schválenia úveru každé tri mesiace inú výšku príjmového stropu.

Pokles o viac ako 100€  

Prvé ohlasy o avizovanom znížení príjmového stropu hypotéky pre mladých prišli už koncom mája. Tieto predpoklady sa aj oficiálne potvrdili a najbližšie tri mesiace si budú môcť mladí žiadatelia požičať len v prípade, že sa ich príjem zmestí do novej hranice vo výške 1090,70€. V porovnaní s druhým kvartálom je to pokles o viac ako 100€, čo vyplýva z výšky priemernej mzdy v slovenskom hospodárstve, ktorá v období určenom na výpočet tejto hranice klesla z predošlých 918€ na 839€.


Predchádzajúce výšky príjmových stropov:

1.4.2015-30.6.2015  : 1193,40€
1.1.2015-31.3.2015  : 1088,10€

Žiadateľov bude minimálne tri mesiace menej

 So znížením hornej príjmovej hranice schválenia hypotéky sa automaticky zníži aj počet žiadateľov, ktorí majú šancu dostať sa k zvýhodnenému úveru. Nakoľko je rozdiel tohto stropu v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom viac ako 100€, rozdiel v počte žiadateľov bude takisto výrazný. Tento stav bude platiť minimálne do 1.októbra, kedy sa určí nová hranica a potom budeme vedieť, či sa počet žiadateľov zvýši alebo dôjde k ďalšiemu zníženiu.

Zvyšné kritériá bez zmien

Ako je už zvykom, zvyšné kritériá schválenia sú stabilné a nedochádza k žiadnej zmene. Príjmová hranica je zatiaľ jedinou podmienkou, ktorá podlieha pravidelným úpravám. Ostatné podmienky sa tak ľahko ani nemôžu zmeniť, pretože podliehajú zneniu zákona, takže jedinou možnou zmenou je priniesť nejakú novelu. Keďže z politického spektra nebolo počuť žiadne hlasy týkajúce sa prípravy zmien v tomto štátom dotovanom úvere, zmena ďalších podmienok na získanie produktu nás najbližšie určite nečaká.

Pokiaľ máte do 35 rokov, Váš príjem nepresahuje novú hranicu platnú od zajtrajšieho dňa a máte v pláne financovať svoje nové bývanie prostredníctvom úveru, máte plné právo využiť zvýhodnenú hypotéku pre mladých. Produkt má garantovanú podporu od štátu, ktorá znižuje úrokovú sadzbu na obdobie 5 rokov do výšky 50 000€, takže pri financovaní nehnuteľnosti to určite pomôže každému mladému, kto začína nový život s novým bývaním.

Text : Róbert Bosák
Zdroje : finanza.sk, Štatistický úrad, NBS